top of page

Dlaczego Giżycko?

Położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, nazywane jest stolicą Mazur i polskiego żeglarstwa. Jest jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, i z tego jak i innych powodów co roku przyciąga rzesze turystów spragnionych obcowania z naturą, jak i tych szukających mocnych wrażeń. 
mapa gizycko.jpg
IMG_0998.jpg

Twierdza Boyen

 

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy zwiedzania z pewnością cenić będą sobie wycieczkę po Twierdzy Boyen – XIX-wiecznej fortyfikacji wojennej – czy też wizytę w muzeum Wieży Ciśnień – swoistej giżyckiej kapsule czasu, z której rozciąga się wspaniały widok na całe miasto.

 

Historia Giżycka to również jedyny w Polsce most obrotowy. Umożliwiający ruch przez łączący dwa jeziora Kanał Łuczański i ważący ponad 100 ton obiekt może być otwarty siłą mięśni jednej osoby. W związku z tym operacja otwarcia, która w sezonie letnim odbywa się kilka razy dziennie, to punkt obowiązkowy na liście każdego goszczącego na Mazurach turysty.

fot_04-most-obrotowy-w-gizycku.jpg

Most obrotowy

W pobliżu mostu nad kanałem góruje Zamek Krzyżacki, który swoimi początkami sięga aż XIV wieku. Dzisiaj, odbudowany w stylu późnorenesansowym jest użytkowany jako część hotelu St. Bruno. Miejsce kultu – Wzgórze Świętego Brunona – patrona Giżycka, to następny, warty odwiedzin punkt widokowy. Miejsce to, położone na zachód od centrum miasta to nie tylko cel pielgrzymek, ale i wspaniała lokalizacja umożliwiająca spojrzenie na Port Giżycko z innej perspektywy.

36863484_638243873192829_428011162689339

Wieża Ciśnień

Widok od strony jeziora Niegocin to oczywiście widok znany każdemu szanującemu się żeglarzowi. Przez Giżycko prowadzi Wielka Pętla Jezior Mazurskich. Z tego powodu Giżycko to świetne miejsce na zwieńczone koncertem szantowym Dni Oldtimerów. Miasto jest przyjazne marynarzom, ale również dla „szczurów lądowych” znajdzie się tu coś ciekawego. Na Twierdzy Boyen odbywają się między innymi Mazury Hip-Hop Festiwal oraz Konwent Fantastyki. Tam także można udać się na piknik historyczno-militarny Operacja Boyen, by zobaczyć pokazy sprzętu i wyszkolenia wojskowego czy inscenizację Bitwy o Twierdzę Boyen. 

Zamek Krzyżacki

Dla fanów motoryzacji w lipcu odbywa się Mazurskie Spotkanie Fiatów 126p, kiedy to miasto zalewa fala „maluchów”, we wrześniu można udać się na Zlot Pojazdów Zabytkowych, a latem nie powinno przegapić się dorocznej Parady Motocykli będącej zwieńczeniem Zlotu Motocykli w Twierdzy Boyen.

Giżycko to także mekka sportowców – od samego maja do września można zmierzyć się lub kibicować w ponad 20 eventach sportowych, w tym między innymi biegi o Puchar Wyspy Giżyckiej, Mistrzostwa Mazur w Pływaniu Długodystansowym, czy Mazurski Międzynarodowy Festiwal Piłki Ręcznej.

IMG_2332.jpeg

Jak widać,

w Giżycku każdy znajdzie coś dla siebie,

więc nie zwlekaj i zarezerwuj swój pobyt już dziś!

bottom of page